Cupa Germaniei: Bayern Munchen în semifinale după un meci nebun!

0
385

Bayern Munchen a eliminat, aseară, (5-4) în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, pe Heidenheim (D2), după o partidă greu de uitat. Pe Allianz Arena (75.000 spectatori), Bayern Munchen a deschis scorul prin Goretzka (min. 12), dar l-a pierdut imediat pe fundaşul central Sule (min. 15), eliminat direct în urma unui atac periculos, confirmat şi de VAR. În superioritate numerică, oaspeţii au egalat şi au luat conducerea (min. 28 şi 39) prin R. Glatzel şi Marc Schnatterer. Bavarezii au revenit după pauză, egalând prin Muller (min. 53) şi ducând scorul la 4-2 (min. 56 şi 65) prin Muller şi Gnabry. Se părea că partida este jucată, dar Glatzel (min. 74 şi 77) a marcat în două rânduri, aducând egalarea. Când se prefigurau deja prelungirile, R. Lewandowski (min. 84 – pen.) şi-a calificat echipa pentru semifinale. Într-o altă partidă disputată tot aseară, în aceeaşi fază a competiţiei, pe Gelsenkirchen Veltins Arena (61.597 spectatori), Schalke – Werder Bremen 0-2. Au marcat Rashica (min. 65) şi Klaassen (min. 72). În semifinale, Bayern Munchen întâlneşte pe Werder Bremen, iar SC Hamburg pe RB Leipzig.