Liga Campionilor: Real Madrid, spirit de comando

0
313

La zece luni de la ultima finală de Liga Campionilor, în care Real Madrid s-a impus pentru a 12-a oară în istoria competiţiei (1956-2017), la Cardiff (4-1), aseară, la Torino, în faţa a 40.849 spectatori, Juve a mai fost scufundată o dată (3-0). „Bătrâna Doamnă”, care eliminase pe Real Madrid în semifinalele ediţiei 2014-2015 (2-1; 1-1), s-a dovedit realmente neputincioasă, părăsită de orice şansă, în faţa unei galonate adversare, cu un psihic colectiv competitiv, adevărat spirit de comando, care a tăiat elanul adversarei sale, chiar în debutul partidei, la primul atac consistent al madrilenilor. Sub o ploaie insistentă, Juve a fost umilită. Cr. Ronaldo a marcat în minutele 3 şi 64, iar Marcelo în minutul 72. Golul doi al lui Cristiano Ronaldo a fost unul antologic. Centrarea lui Carvajal a fost reluată printr-o foarfecă superbă la care internaţionalul portughez s-a ridicat de la sol, potrivit măsurătorilor, până la înălţimea de 2,30 m. Aproape incredibil. Din minutul 66, Juve a rămas în inferioritate, prin eliminarea severă a lui Paulo Dybala, după al doilea cartonaş galben , în urma unui fault la Carvajal. A fost o demonstraţie de forţă, un recital magnific, purtând amprenta lui Cristiano Ronaldo. Marcând la începutul fiecărei reprize, Realul a înmuiat genunchii adversarei sale, în care Higuain l-a remarcat în câteva rânduri pe Navas. Toni Kroos (min. 36) şi Kovacic (min. 88) au expediat balonul în bară. Interesantă declaraţia lui Max Allegri: „N-am nimic de reproşat jucătorilor mei. Nu ştiu dacă golul marcat de Cristiano Ronaldo e cel mai frumos din istoria fotbalulu, dar a fost un gol extraordinar”. Real Madrid a câştigat de trei ori în ultimele patru ediţii trofeul.