Echipa lui Papură a dezamăgit în duelul „sateliţilor”

0
324

Universitatea II a pierdut pe „Aripile” în faţa echipei secunde a lui FC Hermannstadt

Seria echipelor doljene din Liga a III-a şi-a disputat ieri meciurile etapei a 19-a, una reprogramată, din cauza vremii. Pe terenul de la „Aripile” s-a jucat derby-ul celor două echipe-satelit din serie, Universitatea II vs Hermannstadt II. În tur, alb-albaştrii se impuseseră cu 2-0 în deplasare şi, ţinând cont de diferenţa din clasament, era preconizat un meci uşor pentru echipa lui Cornel Papură. Acesta a început cu: Dică – Puţaru, Enache, Ion – Borţa, M. Şerban, Buzan, Trocan – Trancă, Baicu, Mihăilă. Oaspeţii au oferit o replică mai consistentă decât era de aşteptat şi au şi deschis scorul, după un sfert de oră de joc, prin Petrescu, după o minge servită chiar de defensiva gazdelor. Raul Baicu a egalat în minutul 28, după o fază cursivă a puştilor craioveni. Până la pauză, alb-albaştrii şi-au bătut joc de o lovitură liberă periculoasă. Deşi au avut în faţă o echipă cu o medie de vârstă asemănătoare, care i-a avut în teren şi pe doi foşti jucători ai Craiovei, Olivian Surugiu şi Paul Hodea, trupa lui Papură n-a reuşit să controleze jocul şi s-a văzut condusă cu 2-1, după reuşita din minutul 58 a lui R. Bratu. Mihăilă putea egala, dar a trimis în transversală o lovitură liberă de la 17 metri. Pe parcurs au mai jucat la gazde: Ţoiu, Dinu, Frăsineanu şi Markovic, dar nici aceştia nu au influenţat scorul final, chiar dacă dominarea a fost clară pe final şi au apărut şi câteva ocazii de egalare. Este a doua înfrângere la rând pentru trupa lui Papură, după 0-2 la Sebiş. Vineri, de la ora 17, satelitul Ştiinţei joacă pe „Extensiv”, contra formaţiei Internaţional Băleşti.

Cealaltă formaţie doljeană din serie, CSO Filiaşi, a jucat la Jimbolia, contra lanternei roşii, Nuova Mama Mia Becicherecul Mic, şi practic a câştigat un „set alb”, scor 6-0, goluri marcate de: Nicholas Chivu (3), Laurenţiu Roman (5), Ionuţ Dinu (30, 41), Cosmin Calu (65 – pen.) şi Fabian Cruşoveanu (73). În runda următoare, echipa lui Silviu Lung joacă tot în deplasare, cu Centrul Naţional de Pregătire Timişoara, vineri, de la ora 17. Celelalte rezultate ale etapei intermediare: CSM Şcolar Reşita – CSM Lugoj 1-0, ACS Ghiroda – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-0, Şoimii Lipova – Naţional Sebiş 0-1, Millenium Giarmata – Internaţional Băleşti 3-0, ACS Şirineasa – CNS Cetate Deva 2-2.