Cupa Angliei: Liverpool – out!

0
475

Liverpool continuă pasa neagră şi după ce în urmă cu 10 zile a fost învinsă (0-1) de Atletico Madrid pe „Wanda Metropolitano”, în turul optimilor Ligii Campionilor şi sâmbătă de Watford (0-3) în Premier League, aseară s-a înclinat (0-2) pe „Stamford Bridge” (40.103 spectatori) cu Chelsea. Cu o formulă de start remaniată (Salah, Firmino, Millner au intrat în repriza secundă), fără Alisson şi Alexander Arnold, oamenii lui Jurgen Klopp au cunoscut a doua înfrângere consecutivă, într-o partidă cu multe ocazii de o parte şi de alta. Portarul Adrian s-a arătat nesigur la golul lui William (min. 13) când a scăpat balonul din braţe, iar golul doi al lui Chelsea l-a înscris Barkley care a profitat de o poziţionare hazardată a lui Gomez. Dacă în prima repriză (min. 20) Liverpool a avut o triplă ocazie, rând pe rând Mane, Origi şi Jones nereuşind să învingă portarul spaniol Kepa Arrizabalaga, în repriza secundă Mount (min. 62) a trimis balonul în transversală, iar Pedro pe un contra-atac (min. 68) a pierdut duelul cu compatriotul său Adrian, ratare monumentală. Giroud (min. 74) a fost aproape de gol, dintr-o poziţie favorabilă. Chelsea se califică în sferturile de finală ale Cupei Angliei iar Liverpool oferă un semnal suplimentar că are dificultăţi de câteva săptămâni.