FC Barcelona, calificare dramatică, în Cupa Regelui

0
444

FC Barcelona a obţinut o calificare draamtică în semifinalele Cupei Spaniei, după ce a învins-o în deplasare, cu 5-3, după prelungiri, pe Granada, în sferturile de finală ale competiţiei. Gazdele au condus cu 2-0 până în minutul 88, iar în prelungiri au avut 3-2, de fiecare dată Barca revenind. Interesant că deşi catalanii au punctat de cinci, Messi nu a avut nicio reuşită. Au marcat: Kenedy ’33, Soldado ’47 şi Vico ‘103 (penalti), respectiv Griezmann ’88, ‘100, Alba ‘90+2, ‘113 şi De Jong ‘108.

S-au calificat mai în semifinale FC Sevilla şi Levante, iar sfertul Betis – Athletic Bilbao se joacă azi. Anul trecut, finala Cupei Regelui, Bilbao – Sociedad, nu s-a mai disputat, din cauza pandemiei.