Halep – Begu, în semifinale la Shenzhen

0
320

Simona Halep (26 ani), principala favorită a turneului de la Shenzhen, s-a impus în sferturi în doar 57 de minute în faţa unei adversare de 19 ani, Aryna Sabalenka  (73 WTA), care în primul tur o învinsese pe Monica Niculescu în două seturi. Halep a adunat 4 aşi, a făcut 2 duble greşeli, a reuşit 11 mingi direct câştigătoare şi a făcut doar 5 erori neprovocate. În urma acestei victorii, Simona şi-a asigurat un cec de 43.663 dolari şi 110 puncte WTA. “Am jucat grozav, am făcut totul aşa cum trebuie. Am fost foarte puternică pe picioare, am lovit bine şi am fost calmă. Nu e uşor să joci în faţa unei jucătoare care loveşte atât de tare”, a spus Halep, la finalul partidei cu Sabalenka.

În semifinale, Halep, liderul mondial, o va întâlni pe Irina Begu, coechipiera sa din proba de dublu la Shenzhen, unde cele două s-au calificat tot în penultimul act. Halep are 5-0 în întâlnirile directe cu Begu.