Fotbal: Arsenal revine de la 0-3 şi salvează un punct din deplasarea de la Bournemouth

0
402

Bournemouth şi Arsenal au oferit un spectacol pe cinste, marţi seară, încheind nedecis, scor 3-3, într-un meci din cadrul rundei cu numărul 20 din Premier League. Incredibil, după aproape o oră de joc, gazdele conduceau la un scor de forfait, după reuşitele lui Daniels (16), Wilson (20 pen.) şi Fraser (58). Tonul revenirii tunarilor l-a dat Alexis Sanchez (70)! Lucas Perez (75) şi-a apropiat echipa la o singură lungime, cu cel mai frumos gol al meciului, pentru ca rezultatul final să fie stabilit de Giroud, în al doilea minut al prelungirilor. Bournemouth a încasat ultimul gol în inferioritate numerică, după o eliminare directă a lui Francis (82), în urma unui fault.

Luni

Middlesbrough – Leicester 0-0

Everton – Southampton 3-0 (E. Valencia 73, Baines 81 pen., Lukaku 89)

Manchester City – Burnley 2-1 (Clichy 58, Aguero 62 / Mee 70)

Sunderland – Liverpool 2-2 (Defoe 25 pen., 84 pen. / Sturridge 19, Mane 72)

West Brom – Hull 3-1 (Brunt 49, McAuley 62, Morrison 73 / Snodgrass 21)

West Ham – Manchester Utd 0-2 (Mata 63, Ibrahimovic 78)

Marţi

Bournemouth – Arsenal 3-3 (Daniels 16, Wilson 20 pen., Fraser 58 / A. Sanchez 70, L. Perez 75, Giroud 90+2)

Crystal Palace – Swansea 1-2 (Zaha 83 / Mawson 42, Angel Rangel 88)

Stoke – Watford 2-0 (Shawcross 45+3, Crouch 49)

Miercuri: Tottenham – Cheslea (22:00).

Clasament (coloana 1 – meciuri jucate, coloana 2 – diferenţă golaveraj, coloana 3 – puncte)