Liga Campionilor: Bayern Munchen şi Real Madrid, paşi greşiţi

0
425

În faţa a 70.000 de spectatori, prezenţi pe Allianz Arena, Bayern Munchen nu a reuşit aseară decât o remiză (1-1), golurile fiind realizate de M. Hummels (min. 4) şi N. Mazraoui (min. 23). Şi puţin a lipsit ca, în minutele de prelungire, Schone să-l învingă pe portarul Neuer, care se mai întrebuinţase serios în câteva rânduri. Pe teren propriu Bayern Munchen nu s-a înclinat niciodată în faţa unei echipe olandeze în C1. În ultima lor confruntare, 8 demcebrie 2004, cele două echipe au remizat de asemenea (2-2), bavarezii marcând prin Maakai (min. 9) şi Ballack (min. 78), olandezii punctând prin Tomas Galasek (min. 38) şi… Nicolae Mitea (min. 64). După remiza (1-1) la domiciliu cu Augsburg, în Bundelisga, şi înfrângerea de vinerea trecută pe terenul lui Hertha Berlin (0-2), Bayern Munchen a remizat încă odată, lăsând impresia unei „gripări” premature. Într-o altă partidă, la Moscova, pe VEB Arena, în absenţa lui Bale, Isco, Marcelo şi Sergio Ramos, Luka Modric (introdus min. 58 în locul lui Casemiro), Real Madrid a cedat (0-1). Din minutul 43, Daniel Carvajal a fost înlocuit cu Alvaro Odriozola.  Unicul gol al partidei a fost marcat de Nikola Vlasic, şi a rezistat până la finalul partidei. În minutele de prelungire (90+5), portarul Igor Akinfeev, titular la echipa reprezentativă a fost eliminat după o contestare a deciziei arbitrului Ovidiu Haţegan. Real Madrid nu pierduse nicio partidă, din ultimile şase, cu adversari ruşi în Liga Campionilor, şi ultima dată când se înclinase a fost în 2001 cu Lokomotiv Moscova.