Slatina – primul succes, Severinul – eşec dur

0
401

Fundaşii Grosu şi Pasăre au adus victoria Slatinei la Sânmartin

La primul meci cu fostul secund, Daniel Mogoşanu, în postura de antrenor principal, Alro Slatina s-a impus în deplasare la Sânmartin în faţa nou-promovatei Luceafărul Oradea, scor 2-1, aceasta fiind prima victorie a sezonului pentru trupa olteană. Stoperul Grosu a deschis scorul chiar din primul minut cu o lovitură de cap, însă reuşita nu a animat prea mult disputa, până la pauză nefiind înregistrate alte mari ocazii de gol, cu excepţia celei care a încheiat repriza, ncând Quist a fost pus în postura de a respinge de pe linia porţii. Dulcea putea mări avantajul după pauză, dar a ţintit transversala, iar fostul atacant al lui Dinamo, Tibor Moldovan, a egalat în minutul 56. Tot un fundaş a fost providenţial pentru gruparea de pe Olt, Pasăre marcând în minutul 75 golul izbăvirii. Mogoşanu a mizat pe formula: Marinescu – Pasăre, Vişa, Grosu, Ed. Stoica – Quist, A. Coman – Sg. Popescu (Anghelina 90), Precup, M. Voicu (72 Surugiu) – Dulcea (72 Stoianof). „Este o victorie importantă pentru moralul echipei, sper ca jucătorii să se descătuşeze în perioada următoare” a spus Mogoşanu după meci.

În schimb Gaz Metan Severin a fost supriza negativă a rundei, pierzând lamentabil pe teren propriu, scor 0-3, în faţa Unirii Alba Iulia. Bucurică s-a veselit după dubla din prima repriză, marcând în minutele 20 şi 23, iar Cornea, dintr-un penalti transformat în minutul 50, a pus pe moderna tabelă un scor de neprezentare pentru echipa craioveană importată de Severin, Gaz Metan. Antrenorul Cosmin Bodea a utilizat formula: Şteţca – Vigariu, Bălău, Vârtic, L. Rusu (Vancea 51) – Neacşa (Mitriţă 87), Olah, Moutinho, Mirescu – Biţiş, Boroiban (Coţan 66). „Am jucat slab, pentru care toţi suntem vinovaţi şi responsabili. Deşi nu formăm o trupă omogenă şi avem circumstanţe atenuante, sunt supărat pe atitudinea jucătorilor. Ştiam de la început că este greu să reuşim promovarea, cunoscând bine seria” a spus la final Bodea. În schimb, preşedintele Frăţică a alunecat puţin în ridicol acuzându-l pe arbitrul Cătălin Buşi din Rm. Vâlcea:„Ne-a refuzat două lovituri de pedeapsă şi nu a eliminat un jucător de la Alba Iulia”.

Egal în derby-ul vestului

În derby-ul de tradiţie UTA Arad – Poli Timişoara spectacolul a rămas doar în tribune şi lângă teren, unde secundul arădenilor, Dan Stupar, l-a altoit pe oficialul timişorean Daniel Stanciu, scorul rămânând cel din startul jocului. Fostul jucător al Ştiinţei, „Jackie” Nicolae, a fost titular la UTA, fiind schimbat pe final. Celelalte rezultate înregistrate în seria a doua a ligii secunde: Juventus Bucureşti – Gloria Bistriţa 1-1 (Velcovici, titular la Gloria), FC Argeş – Arieşul Turda 2-2, Mureşul Deva – CSM Rm. Vâlcea 2-1 (I. Popescu şi Gogoşoiu, titulari la Vâlcea), Maramureş Baia Mare – FC Olt 3-0 (Bogdanovici şi Giurcă, titulari la FC Olt), Chindia – FC Bihor 1-1. Gloria Bistriţa şi Poli Timişoara sunt în frunte cu 15 puncte, urmate de FC Argeş cu 14 puncte şi Mureşul Deva cu 12 puncte. Gaz Metan Severin este pe locul 5 cu 11 puncte, iar Alro Slatina pe locul 13 cu 6 puncte. În seria I: Dunărea Galaţi – CF Brăila 2-1, Săgeata Năvodari – Farul Constanţa 0-0, Victoria Brăneşti – Dinamo II 1-1 (S. Ciucă şi I. Găman, titulari la Dinamo II), Astra II Giurgiu – Gloria Buzău 4-0 (Ologu, titular, a fost schimbat în minutul 60, la scorul 1-0), CS Otopeni – CS Snagov 1-2, Viitorul Constanţa – Callatis Mangalia 2-0, FCM Bacău – CSM Iaşi 1-0 (Cl. Tudor, căpitan la CSM Iaşi). FC Botoşani – Delta Tulcea 0-0. În clasament conduce Viitorul Constanţa cu 14 puncte, urmată de  Delta Tulcea cu 13 puncte, Dinamo II şi Săgeata Năvodari cu 12 puncte.