Euro 2016: Şi la sfârşit câştigă Germania!

0
322

German players celebrate after winning the penalty shootout of the Euro 2016 quarterfinal soccer match between Germany and Italy, at the Nouveau Stade in Bordeaux, France, Saturday, July 2, 2016. (AP Photo/Michael Probst)

Germania a eliminat Italia după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, în sferturile de finală ale Euro 2016 (1-1, d. p. 6-5) şi va întâlni joi, în semifinale, învingătoarea partidei dintre Franţa şi Islanda. A fost o partidă cu suspans maxim şi este pentru prima dată când Germania elimină Italia după patru întâlniri directe anterioare la turnee finale: de trei ori în CM (semifinala din 1970, finala din 1982 şi semifinala din 2006) şi încă o dată în semifinalele Euro 2012. Dacă Germania a avut o mai bună posesie (61,7/38,3), o mai bună calitate a paselor, surpriza tactică a partidei a furnizat-o selecţionerul german Joachim Low, care  pentru prima dată a introdus în sistemul defensiv încă un fundaş central (Boateng, Hummels şi Howedes), Hector şi Kimmich având libertatea de a urca la construcţie în linia media şi chiar în atac. Deznodământul s-a tranşat la executarea penalty-urilor unde apărătorii germani (Boateng, Hummels, Hector şi Kimmich) au marcat, în timp ce Bonucci şi Darmian au ratat sau mai degrabă Neuer a apărat.  Italia părăseşte cu capul sus competiţia, regretând indisponibilitatea lui Claudio Marquisio, Marco Veratti, cărora li s-a adîăugat şi Daniele de Rossi.