PSG a pierdut derby-ul cu Lille şi primul loc în Ligue I

0
517

Paris Saint-Germain a fost învinsă, pe Parc de Princes, cu 1-0, de Lille, în derby-ul primelor două clasate din Ligue I, disputat în etapa a 31-a. Golul a fost marcat de David, în minutul 20, Lille depăşind-o cu această ocazie pe PSG şi preluând poziţia de lider, cu 66 de puncte, cu 3 peste campioană. Brazilianul Neymar a fost eliminat în ultimul minut. PSG o învinsese cu 3-0 pe Lille, acum două săptămâni, în Cupa Franţei. Pentru parizieni urmează duelul cu Bayern, din sferturile Champions League, programat pe 7 aprilie, reeditarea finalei de anul trecut a competiţiei.

În aceeaşi etapă din Ligue I, AS Monaco a învins Metz cu 4-0 (Fabregas ’50 – penalti, Volland ’52, Ben Yedder ’77, ’89 – penalti), iar partida Lens – Lyon s-a terminat 1-1. Monaco (62p) şi Lyon (61p) rămân şi ele în cursa pentru titlu.

Meciurile Angers – Montpellier, Bordeaux – Strasbourg, Lorient – Brest, Nantes – Nice, Reims – Rennes, Nimes – Saint-Etienne şi Marseille – Dijon se vor disputa duminică.