Premier League: Liverpool în ultimele minute ale prelungirilor

0
127

Liverpool a stăpânit jocul (70% posesie) cu Nottingham Forest, din etapa a 27-a, a Premier League, dar golul victoriei (1-0) a venit în minutele de prelungire (90+9) prin Darwin Nunez, intrat în teren în min. 60, bine servit de Alexis MacAlister, în urma unui corner executat de Kostas Tsimikas. Ca şi în finala Cupei Ligii, în urmă cu o săptămână, doar că atunci autorul golului a fost Virgil Van Dijk. Şi această partidă, Jurgen Klopp a început-o cu tinerii Conor Bradley (fundaş-dreapta) şi Bobby Clark (mijlocaş), pe parcursul partidei intrând şi Jayden Danns. Liverpool are finaluri electrizante de partidă, a recuperat 3 accidentaţi (Nunez, Wando şi Szoboszlai), dar a scăpat miraculos, graţie intervenţiilor salutare ale portarului Caoimhin Kelleher, în min. 23 şi 66, în faţa lui Antony Elanga. Pe Liverpool o aşteaptă acum dubla cu Sparta Praga în optimile de finală ale Europa League (7 şi 14 martie) şi între cele două partide marea ciocnire cu Manchester City (10 martie a.c.). Rămâne deocamdată pe primul loc în clasament. Alte rezultate: Tottenham – Crystal Palace 3-1, Fulham –  Brighton 3-0, Everton – West Ham 1-3, Newcastle – Wolverhampton 3-0, Brentford – Chelsea 2-2.