Ştiinţa a defilat la Mioveni

1
1068
  1. Echipa-fanion a Olteniei, singura care contează pentru fanii din aceasta regiune, continuă parcursul bun din 2022. Cu evoluţia convingătoare şi succesul net, scor 3-0, de la Mioveni, Ştiinţa Craiova ajunge la 5 victorii consecutive şi îşi consolidează poziţia pe podium, cu o etapă rămasă din sezonul regular.

Mioveniul se anunţa un adversar greu de dovedit. Pelici, un alt Săndoi al Ligii I, îşi educă echipele în stilul “lungă şi pe-a doua”, cu toţi cei 11 jucători în spatele mingii şi atenţi la contre şi faze fixe. Dar oltenii au făcut o primă repriză excelentă, în care şi-au sufocat adversara şi au avut la pauză două goluri avans, datorită dublei lui Markovic. Atacantul, care, cu 10 kg în minus, ar fi titular indiscutabil în naţională şi n-ar mai zăbovi mult timp prin Bănie, a speculat mai întâi mingea respinsă de portar la şutul lui Baiaram, plasând-o la colţ. Doppietta a venit la corneul executat de Gustavo, cu o lovitură de cap de clasă, după ce și-a devansat adversarul direct. Markovic marchează în sfârşit goluri care fac diferenţa, nu punctează când destinul partidei e stabilit, aşa cum obişnuia. În ciuda terenului execrabil şi al unei maniere ridicole de arbitraj, Ştiinţa s-a desprins până la pauză, neoferind gazdelor prea multe şanse de a evada din propria jumătate.

După pauză, ritmul alb-albaştrilor a scăzut vizibil, iar departajarea decisivă s-a făcut spre final, din primul assist cu dreptul all-time al lui Câmpanu. Baiaram a finalizat la fel de simplu ca în meciul cu fcu. Ştiinţa a marcat de 8 ori în două meciuri unei echipe căreia greu i-au dat gol majoritatea adversarilor din campionat, şi aşteaptă duelul de luni, cu Farul, care încheie sezonul regular.

CS Mioveni – Universitatea Craiova 0-3

Au marcat: Markovic ’25, ’34, Baiaram ’78.

CS Mioveni: Ducan – Garutti, Balaur (Lixandru ’79), Scarlatache – Rădescu, Vereş, Dumitriu (Tomczyk ’78), Burnea (Trif ’46) – Raicea (Sanoh ’64), B. Rusu, Buziuc (Blănaru ’64). Antrenor Alexandru Pelici.

Universitatea Craiova: Pigliacelli 7 – Vătăjelu 5 (Conte ’80), Papp 7, Screciu 7, Bancu 7 – A. Creţu 7 (Bic ’87), Mateiu 6 (Vînă ’83) – Cîmpanu 6, Gustavo 7, Baiaram 7 (A. Trică ’86) – Markovici 8 (Roguljic ’79). Antrenor Laurenţiu Reghecampf.

Arbitri: Marian Barbu 4.