Premier League, evenimentele etapei

0
363

Manchester United a trecut de Southampton, scor 3-2, şi rămâne neînvinsă în Premier League de când Ole Gunnar Solskjaer a preluat echipa de la Jose Mourinho. Valery a deschis scorul în minutul 26, pentru oaspeţi. ”Diavolii” au întors după pauză după reuşitele lui Andreas Pereira (minutul 53) şi Romelu Lukaku (minutul 59). James Ward-Prowse a restabilit egalitatea în minutul 75. Romelu Lukaku a închis tabela, în minutul 88, iar Pogba a ratat un penalty, în minutele de prelungire.

În meciul derby al rundei, Tottenham şi Arsenal au reizat 1-1, pe Wembley. Viitorul jucător al lui Juventus, Ramsey, a deschis scorul în prima repriză, iar Kane a egalat din penalty. Gabonezul Aubameyang a ratat o lovitură de pedeapsă în prelungirile partidei, Arsenal scăpând victoria.

Manchester City, a câştigat la limită pe terenul lui Bournemouth, 1-0, gol Mahrez (55) şi a devenit lider în Premier League, cu două puncte în faţa lui Liverpool, care joacă duminică derby-ul local cu Everton.

Florin Andone a marcat unicul gol al meciului Brighton – Huddersfield, în minutul 77.