Bayern a egalat-o pe Dortmund în Bundesliga

0
398

Bayern Munchen a profitat de eșecul Borussiei Dortmund şi a egalat la puncte liderul din Bundesliga. Trupa lui Niko Kovac a răzbunat eşecul din tur, cu Monchengladbach, impundu-se cu 5-1 în deplasare. În minutul 11 era deja 0-2, goluri Javi Martinez şi Thomas Muller. Lars Stindl a marcat până la pauză pentru 1-2, dar campionii s-au dezlănţuit în repriza secundă. Lewandowski a înscris la un minut după reluare, Gnabry a majorat scorul, iar în prelungiri Lewandowski a marcat din penalty. Dortmund rămâne lider, numai pentru că are două goluri în plus la golaveraj faţă de bavarezi.

Kovac a folosit formula: Neuer – Kimmich, Sule, Boateng, Rafinha – Alcantara, Martinez, Rodriguez (Sanches ’80) – Muller (Jeong ’86), Lewandowski, Gnarby (Davies ’83)

Alte rezultate: Bayer Leverkusen – Freiburg 2-0,Eintracht Frankfurt – Hoffenheim 3-2, Hertha Berlin – Mainz 2-1, Nurnberg – RB Leipzig 0-1, Schalke – Dusseldorf 0-4.

Clasament: Dortmund 54p, 2. Bayern 54p, 3. RB Leipzig 45p.