Bundesliga: Mainz dă lovitura la Munchen

0
347

FSV Mainz a provocat o uriaşă surpriză în această seară, reuşind să se impună cu 2-1 pe terenul liderului Bayern Munchen. Până la acest joc, formaţia lui Guardiola avea bilanţ perfect în propriul fief, performanţă unică pentru campionatele de top ale Europei.

Vizitatorii de pe Allianz Arena au mişcat primii tabela, în minutul 26, când un contraatac purtat în flancul drept de italianul Donati a fost fructificat de spaniolul Jairo Samperio, găsit liber în suprafaţa de pedeapsă.

Robben (64) a egalat cu un şut de la distanţă, pentru ca rezultatul final să fie stabilit de columbianul Cordoba (86), după o fază lucrată excelent de Baumgartlinger.

Înaintea disputei directe de pe Iduna-Park, programată sâmbătă, de la 19:30, în direct la Eurosport 2, Borussia Dortmund a profitat de eşecul lui Bayern şi s-a apropiat la 5 puncte, după o victorie cu 2-0 la Darmstadt.

Rezultatele complete ale rundei

Hannover – Wolfsburg 0-4 (Schurrle 36, 59, 62, Draxler 69)

Ingolstadt – Koln 1-1 (Hinterseer 36 / Modeste 72)

Bayern Munchen – Maniz 1-2 (Robben 64 / Samperio 26, Cordoba 86)

Schalke – Hamburg 3-2 (Meyer 37, Huntelaar 66, Schopf 77 / N. Muller 4, Kacar 90+1)

Leverkusen – Werder Bremen 1-4 (Djilobodji 69 aut. / Bartels 5, Pizarro 55, 65 pen, 83)

Monchengladbach – Stuttgart 4-0 (T. Hazard 16, Raffael 60, Herrmann 68, Grosskreutz 90+1 aut.; La oaspeţi, Alexandru Maxim a evoluat în ultimele 25 de minute)

Hertha Berlin – Frankfurt 2-0 (Weiser 63, S. Kalou 78)

Hoffenheim- Augsburg 2-1 (Volland 25, Uth 81 / Verhaegh 40 pen.)

Darmstadt – Dortmund 0-2 (Ramos 38, Durm 53)