Mihăilă, gol în victoria Parmei

0
208

La o zi după ce a împlinit 24 de ani, Valentin Mihăilă şi-a făcut un cadou frumos, el deschizând scorul în meciul de pe „Ennio Tardini”, AC Parma – Venezia, terminat 2-1, derby-ul de podium din etapa a 23-a din Serie B. Internaţionalul român a punctat în minutul 21 cu un şut din careu, după pasa lui Hernanni Jr., dar peste 5 minute oaspeţii au egalat prin golgheterul lor, internaţionalul finlandez Pohjanpalo. Este doar a treia reuşită a lui Mihăilă pentru formaţia emiliană în acest sezon, tot atâtea având fostul jucător al Universităţii Craiova şi pentru naţionala României în preliminariile Euro 2024.

Gazdele au terminat partida în inferioritate numerică, Di Chiara fiind eliminat în minutul 90+6.

În minutul 90+10, Camara a dat lovitura pentru Parma, marcând pentru 2-1. Valentin Mihăilă şi Dennis Man au fost titulari în echipa lui Fabio Pecchia în derby-ul cu Venezia, Mihăilă fiind înlocuit în minutul 82, în timp ce Dennis Man, golgheterul echipei, a fost integralist. Parma este lider în Serie B, cu 48 de puncte după 23 de etape, având 7 puncte avans faţă de urmăritoare, formaţia gialloblu fiind în cursa pentru revenirea în Serie A.

Valentin Mihăilă a fost suspendat un singur meci după eliminarea din meciul tricolorilor cu Israel, din preliminariile Euro 2024, şi a stat în partida cu Elveţia, aşa că poate evolua la turneul final din Germania, dacă va fi inclus în lot de selecţionerul Edi Iordănescu.