La Liga: Barca şi Atletico înving, eşec pentru Real Madrid

0
448

În primul meci din 2022 în La Liga, contând pentru etapa a 22-a, liderul, Real Madrid, a cedat în faţa vecinei Getafe, scor 1-0. Turcul Enes Unal a marcat, în minutul 9.

În schimb, campioana, Atletico Madrid, dar şi Barcelona, au obţinut victorii. În al doilea derby al capitalei din etapă, Atletico Madrid a învins, pe teren propriu, cu 2-0, pe Rayo Vallecano, dublă Angel Correa, în minutele 28 şi 53.

Deşi a avut 12 absenţi, majoritatea din pricina COVID-19, Barcelona a câştigat cu 1-0 în insulele Baleare, contra Mallorcăi, gol Luuk de Jong, în minutul 44.

Betis Sevilla a pierdut, acasă, cu Celta Vigo, scor 0-2, dublă Iago Aspas ’36 (p), ’45+2.

Într-un derby basc, Alaves a remizat, 1-1, cu Real Sociedad, goluri: Joselu ’58 (p) / Januzaj ’14.

Pe primele locuri,  Real Madrid, 46 de puncte din 20 de meciuri, FC Sevilla, 38 de puncte din 18 partide, Betis, 33 de puncte şi Atletico Madrid, 32 de puncte, Barcelona, 31 de puncte.