Uruguay, eliminată de încă un blat de la Mondial

0
665

Portugalia şi Coreea de Sud sunt echipele calificate din grupa H de la Mondialul din Qatar. Uruguay, deşi a învins cu 2-0 Ghana, s-a văzut eliminată, după ce Coreea de Sud a marcat în prelungiri şi a învins Portugalia. Asiaticii au terminat pe locul 2 datorită golurilor mai multe marcate. Portugalia a deschis scorul împotriva Coreei de Sud, prin Ricardo Horta, în minutul 5, iar coreenii au egalat în minutul 27, prin Kim Young-Gwon. În minutul 90+1, Hwang Hee-Chan a adus victoria Coreei.

În celălalt meci, Ghana a ratat un penalti, în minutul 21, prin Andre Ayew, iar Uruguay a deschis scorul cinci minute mai târziu prin De Arrascaeta, care apoi a reuşit dubla. Portugalia se califică în optimi de pe primul loc al grupei H, cu 7 puncte, urmată de Coreea de Sud, cu patru puncte, dar golaveraj mai bun decât al uruguayenilor.