Liverpool câştigă in extremis “Merseyside derby”

0
362

Liverpool a obținut o victorie dramatică în derby-ul Merseyside, 1-0 cu Everton, prin golul din minutul 90+6 al atacantului belgian Divock Origi,  după o ezitare a portarului naţionalei Angliei, Pickford, mingea căzând de două ori pe bară. După primele 14 etape disputate din Premier League, Liverpool e pe locul 2, cu 36 de puncte, la două lungimi în spatele liderului Manchester City. Podiumul este completat de Chelsea (31 de puncte).

În celelalte două meciuri ale zilei, Chelsea a trecut de Fulham, cu 2-0, și Arsenal a bătut-o pe Tottenham cu 4-2, în derby-ul nordului Londrei.  Tunarii au deschis scorul prin Aubameyang, în minutul 10, din penalty. Tottenham a întors rezultatul până la pauză prin Dier (min. 30) și Kane (min. 34), din penalty. În repriza a doua, Aubameyang a reuşit dubla, apoi Lacazette și Torreira au punctat în decurs de trei minute, 74 și 77.