Serie A – Juve se împiedică şi Napoli rămâne singură în frunte

0
352

Juventus s-a încurcat în deplasarea cu Atalanta, scor 2-2, în etapa a 7-a din Serie A. Campioana en-titre a fost egalată după ce a condus cu 2-0 şi irosit un penalty pe final, prin Dybala. Juventus a pierdut primele puncte în acest sezon la Bergamo, iar Napoli rămâne singura echipă cu maximum de puncte. Bernardeschi şi Higuain au marcat în 3 minute pentru 2-0, iar Caldara a redus din handicap pe o greşeală a lui Buffon. Cristante a adus egalarea.

AC Milan a înregistrat a doua înfrangere consecutivă în campionat, fără gol marcat, 0-2 pe teren propriu cu Roma, după ce pierduse etapa trecută cu acelasi scor în deplasare, cu Sampdoria. Dzeko şi Florenzi au marcat în repriza secundă, iar Hakan Calhanoglu a fost eliminat în minutul 80. Este a patra victorie consecutiva în campionat pentru formatia lui Eusebio di Francesco.

Alte rezultate: Napoli – Cagliari 3-0 (Hamsik, Mertens, Koulibaly. Chiricheş a fost doar rezervă)
Benevento – Inter 1-2 (D’Alessandro / Brozovic 2)
Spal – Crotone 1-1 (Paloschi / Nwankwo)
Torino – Verona 2-2 (Iago Falque, Niang / Kean, Pazzini)
Clasament: 1. Napoli 21p, 2. Juventus 19p, 3. Inter 19p, 4. Lazio 16p, 5. AS Roma 15p.