Franceso Totti intră în istorie

0
715

Marcând un gol în partida cu Manchester City (1-1) din Liga Campionilor, marţi seara, emblematicul căpitan al lui AS Roma, Franceso Totti intră în istorie ca cel mai în vârstă realizator. Atacantul italian îl detronează astfel pe galezul Ryan Giggs, fostul jucător la Manchester United, care a înscris la 37 de ani şi 289 de zile ultimul său gol, în septembrie 2011, pe stadionul Da Luz din Lisabona. Marţi seara, la trei zile după ce împlinise 38 de ani, Francesco Totti a marcat golul care îl duce în istoria fotbalului european, la a 52-a sa apariţie în C1. Dacă mai are vreo importanţă, scorul fusese deschis de Aguero (min 6), Francesco Totti aducând egalarea în minutul 23 şi generând extazul presei transalpine. Când în minutul 72 a fost înlocuit, în ovaţiile suporterilor romani, prezenţi pe Etihad Stadium, ex-internaţionalul italian (58 de selecţii şi nouă goluri), „il capitano” a realizat „minunea” pe care o săvârşise. La 38 de ani, idolul romanilor, aflat sub contract până în 2016, speră în depăşirea unui sfert de finală în C1, ceea ce n-a cunoscut în cariera sa.