Premier League: Arsenal şi Tottenham au făcut spectacol

0
437

Pe Emirates Stadium (60.333 spectatori), în derbiul nordului Londrei, al 186-lea spun statisticile, Arsenal şi Tottenham au încheiat indecis (2-2) după o partidă de mare calitate şi intensitate. Tottenham a condus cu 2-0 prin golurile realizate de Eriksen (min. 10) şi Kane (min. 40 –pen.) dar „tunarii” au revenit prin Lacazette şi Aubameyang (min. 71). În minutul 79 al partidei gazdelor le-a fost refuzat un gol realizat de Socrates, pentru un ofsaid „la mustaţă” cum a demonstrat şi VAR-ul. În ultimele 10 minute ale partidei s-a jucat cu garda jos, victoria surîzînd ambelor echipe. În clasament, după 4 etape Arsenal ocupă locul 5 (7 p) iar Tottenham se află pe 9 (5 p). Pe primele două locuri se află Liverpool (12 p) urmată de Manchester City (10 p).