Jocurile olimpice de la Tokyo (handbal F): Franţa se salvează!

0
869

Printr-o victorie meritată în faţa Braziliei (29-22), reprezentativa de handbal a Franţei, pretendentă la podium, s-a calificat pentru sferturile de finală ale competiţiei. Franţa a condus cu 6 golurui diferenţă la pauză (17-11) şi în permanenţă în repriza secundă. Solidă în defensivă, inspirată în atac, Franţa a beneficiat şi de înfrângerea Spaniei în faţa Rusiei (31-34), pentru a evita Norvegia în sferturile de finală, unde va întâlni acum Olanda sau Muntenegru. Într-o altă partidă din grupa A, Ungaria a învins Suedia (26-23) şi a prins in extremis tichetul pentru sferturile de finală.

Clasament: Suedia 7p. Rusia 7p, Franţa 5p, Ungaria 4p, Spania 4p, Brazilia 3p.

În grupa B s-a disputat azi partida Coreea de sud-Angola (31-31). Partidele Olanda-Muntenegru şi Olanda-Japonia se dispută după amiază.

Clasament: Norvegia 8p, Olanda 6p, Muntenegru 4p, Coreea de sud 3p, Angola 5p, Japonia 2p.