Serie A: Atalanta, lipsită de idei

0
465

Cu 11 zile înaintea partidei din sferturile de finală  ale Ligii Campionilor, cu PSG, Atalanta Bergamo – revelaţia sezonului, după 19 meciuri fără înfrângere a cedta, pe teren propriu, “Atleti Azzurii”, în faţa lui Inter Milano, într-un meci contând pentru ocuparea locului II. Inter Milano a marcat prin Danilo D’Ambrosio (min 1) şi A . Young (min. 20), dar Atalanta l-a pierdut pe portarul său, Pierluigi Gollini, accidentat la genunchiul stâng. În partida tur de la 11 ianuarie a.c., cele două echipe terminaseră la egalitate, 1-1. Atalanta Bergamo are cel mai bun atac din Serie A (98 de goluri marcate)  şi 46 de goluri primite, dar aseară a fost de nerecunoscut. Un semn rău înaintea partidei decisive cu PSG, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.