Euro 2020, azi, primele două sferturi

0
597

Sferturile de finală ale Euro 2020 de fotbal încep azi cu partidele Elveţia – Spania şi Belgia – Italia.

Partida Elveţia – Spania este programată la ora 19, la Sankt Petersburg, şi va fi arbitrată de englezul Michael Oliver, iar rezervă este Ovidiu Haţegan. Elveţia a terminat pe locul 3 grupa, după Italia şi Ţara Galilor, cu 4 puncte, iar în optimi a eliminat Franţa, la lovituri de departajare (3-3 după 120 de minute). Spania a terminat pe locul secund grupa, cu 5 puncte, după Suedia, iar în optimi a eliminat Croaţia, scor 5-3, după prelungiri. Palmaresul direct este net de partea Spaniei, care are 16 victorii, faţă de una singură a elveţienilor, plus 5 egaluri. Ultimele meciuri directe au fost anul trecut, în Liga Naţiunilor: 1-0 pentru Spania, gol Oyarzabal, respectiv 1-1, goluri: Freuler / Gerard Moreno.

Partida Belgia – Italia se va disputa la Munchen, de la ora 22 şi este condusă de slovenul Slavko Vincic. Ambele echipe şi-au câştigat grupele, cu maximum de puncte, iar în optimi Belgia a eliminat Portugalia, 1-0, în timp ce Italia a trecut de Austria, 2-1, după prelungiri. Dacă Mancini nu are probleme de lot, la belgieni probabil nu vor juca starurile De Bruyne şi Eden Hazard. În meciurile directe, Italia s-a impus de 14 ori, Belgia, de 4 ori, iar de alte 4 ori a fost remiză. Ultimul meci direct a fost în 2016, tot la Euro, iar Squadra Azzurra s-a impus cu 2-0, goluri: Giaccherinni şi Graziano Pelle. Belgienii au şi acum aproape aceeaşi formulă ca atunci, în timp ce Italia mai mizează numai pe Immobile, Bonucci şi Chiellini.

Ultimele două sferturi de finală, Cehia – Danemarca şi Ucraina – Anglia se vor disputa sâmbătă.