Bundesliga: SV Hamburg se salvează miraculos, încă o dată, de la retrogradare

0
320

SV Hamburg a evitat in extremis prima sa retrogradare în D2, impunându-se (1-2) în prelungirile returului barajului cu Karslrue, după ce remizase pe teren propriu (1-1). Partida a fost una realmente nebună: gazdele au deschis scorul în min. 78 în urma unei combinații între Hennings și Yabo, dar Hamburg a egalat prin chilianul Diaz (min. 90), care a transformat o lovitură liberă. Golul victoriei și al rămânerii în Bundesliga a fost marcat în prelungiri prin ex-internaționalul german Nicolai Muller. Pentru al doilea an consecutiv SV Hamburg se salvează la baraj și, adevărat miracol, obține dreptul de a rămâne în elită pe terenul contracandidatei. Pendula instalată în Volksparkstadium care indică durata prezenței lui SV Hamburg în Bundesliga nu se oprește.