Benfica – Sevilla, finala Europa League

0
407

Benfica Lisabona şi FC Sevilla vor disputa pe 14 mai, la Torino, finala Europa League. Benfica Lisabona s-a calificat în finală după ce a terminat la egalitate, joi, în deplasare, scor 0-0, cu Juventus Torino, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, Benfica Lisabona s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1. În minutul 89, jucătorii Mirko Vucinici (Juventus Torino) şi Lazar Markovici (Benfica Lisabona) au primit cartonaşele roşii deşi se aflau pe băncile de rezerve.

FC Sevilla s-a calificat în finala Ligii Europa, deşi a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 3-1 de FC Valencia, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, FC Sevilla s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 şi s-a calificat datorită golului marcat în deplasare. Joi, golurile învingătorilor au fost marcate de Feghouli ’14, Beto ’26 autogol şi Mathieu ’69, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Mbia, în minutul 90+4.