“U” Craiova dispută azi sferturile Cupei României

0
689

Învinsă cu 1-0 în ambele dispute din campionat cu Chindia Târgovişte, Universitatea Craiova întâlneşte echipa lui Emil Săndoi şi în sferturile de finală ale Cupei României, azi de la ora 20.30, la Buzău. Universitatea, câștigătoare a Cupei României ultima dată în 2018, a eliminat în parcursul actualei ediții Progresul Spartac București (5-0) și FC Botoșani (1-0), în vreme ce Chindia a trecut de FC Hermannstadt (1-1 și 4-2 pen.), apoi de Farul Constanța (3-0).

Cicâldău e suspendat

Universitatea Craiova nu poate conta pe golgheterul Alex Cicâldău, suspendat. Mijlocaşul de 23 de ani a lipsit într-un singur meci din acest sezon, cel de pe teren propriu, cu Chindia, pierdut cu 0-1, Cicâldău având atunci coronavirus. Cotat la 5,5 milioane de euro, Alex Cicâldău a acumulat nouă goluri şi două pase decisive în cele 26 de meciuri în care a evoluat în acest sezon, fiind, după Mirko Pigliacelli, care este integralist, cel mai folosit jucător din lotul Universităţii Craiova.

Astfel, în meciul din sferturile Cupei României, oltenii nu vor conta pe principalii marcatori ai echipei, Alex Cicâldău – 9 goluri în acest sezon în toate competiţiile, şi Elvir Koljic – 6 goluri. Bosniacul a revenit la antrenamente după grava accidentare suferită acum 5 luni, dar încă nu este apt de joc. Grecul Marinos Ouzounidis mai are câteva absenţe pentru partida cu Chindia din Cupă, stoperii Mihai Bălaşa şi Stephane Acka şi atacantul Reagy Ofosu, toţi trei accidentaţi.

„În Cupa României va fi un meci diferit pentru ambele echipe faţă de cel din campionat, în Cupă nu avem a doua șansă, e decisiv. Echipa nu arată deocamdată cum vreau eu. Trebuie să ne păstrăm calmul. Ne pierdem răbdarea dacă vedem că trece timpul și nu marcăm. Construim bine, ajungem în treimea adversă, dar suntem slabi la finalizare” spune grecul Marinos Ouzounidis.

Cel mai probabil, primul 11 al Ştiinţei va arăta astfel: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Constantin, Bancu – Mateiu, Screciu, Nistor – Camara, Ivan, Baiaram.

Meciul va fi arbitrat la centru de Horia Mladinovici.