CAN: Prima semifinală, Burkina Faso – Senegal, astă-seară

0
290

Yaounde găzduieşte astă-seară prima semifinală a actualei ediţii CAN, dintre Burkina Faso şi Senegal. După un demaraj lent, doar un gol în grupă şi acela în ultimul minut al partidei cu Zambia, Senegalul se prezintă ca o favorită, după ce în sferturile de finală a dispus (3-1) de Guineea Ecuatorială. Dispunând de individualităţi de certă valoare în toate compartimentele (Edouard Mendy, Kalidou Koulibaly, Idrissa Gueye, Bouna Sarr, Pape Gueye, Abdou Diallo şi Sadio Mane), Sengalul poate dovedi că o astfel de competiţie nu este o cursă de viteză, ci una de fond. Cu toate acestea selecţionerul Aliou Cisse refuză un exces de încredere, dar nu aliura de favorită. Burkina Faso se anunţă însă o piatră tare, capabilă de surprize. Arbitrul partidei va fi etiopianul Bamlak Tessema Weyesa.