Fotbal – Cupa Italiei: Roma, calificare dramatică în semifinale

0
342

AS Roma s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Cupei Italiei, graţie unui succes cu 2-1, obţinut în al 7-lea minut al prelungirilor, contra divizionarei secunde Cesena. Veteranul Francesco Totti a parafat accederea în penultimul act, după ce a transformat un penalty. Gialorossii, gazde ale partidei, deschiseseră scorul prin Dzeko (68), în vreme ce pentru echipa din Emilia-Romagna punctase Garritano (73).

Pentru un loc în finală, Eoma se va bate cu rivala locală Lazio, care a eliminat, marţi, în deplasare, pe Inter Milano (2-1). În cealaltă semifinală, tot una de mare atractivitate, se vor întâlni Juventus cu Napoli, califivate încă de săptămâna trecută, după succese cu Milan (2-1), respectiv Fiorentina (1-0).

Meciurile din semifinale se vor juca în dublă manşă (1 martie / 5 aprilie), cu Juve şi Lazio gazde în tur.