PSG a suferit primul eşec în campionat

0
367

Fără Neymar, suspendat, şi fără Messi, încă în vacanţă, dar cu Mbappe, PSG a pierdut în  primul meci din 2023,  la a doua clasată din Ligue I, Lens, scor 3-1, acesta fiind primul eşec în acest campionat pentru parizieni. Gazdele au deschis scorul prin Frankowski, în minutul 4, Ekitike a egalat, în minutul 7, iar Openda şi Claude-Maurice au stabilit scorul final. PSG rămâne lider, cu 44 de puncte, la 4 puncte de Lens. Pe locul 3 este Marseille, cu 33 de puncte, OM jucând azi la Montpellier. PSG nu mai pierduse un meci oficial din 20 martie 2022, 0-3 cu AS Monaco, în Ligue 1. Următoarele meciuri pentru PSG sunt pe 6 ianuarie (Chateauroux – PSG, în Cupa Franței) și pe 11 ianuarie (PSG – Angers, în Ligue 1).

Alte rezultate: Angers – Lorient 1-2 Au marcat: Sima (10) / Sima (79 – aut.), Le Fee (88),
AS Monaco – Brest 1-0 A marcat: Golovin (54), FC Toulouse – AC Ajaccio 0-1 A marcat: Coco (74). Olympique Lyon – Clermont 0-1 A marcat: Cham (87 – penalty).
Azi sunt programate meciurile RC Strasbourg – Troyes, Lille OSC – Stade Reims, Montpellier – Olympique Marseille şi Rennes – OGC Nice.