Bundesliga – Victorii pentru Dortmund şi Bayern

0
440

După 2-0 acasă cu Freiburg, Borussia Dortmund a ajuns la a zecea victorie în 13 etape, un record de invncibilitate la start de sezon pentru ea în Bundesliga. Marco Reus a deschis scorul din penalty, cu cinci minute rămase până la pauză, iar oaspeţii au avut imediat o bară. Scorul final a fost stabilit în prelungiri, de Alcacer, aflat la a zecea reuşită în Bundesliga.

Bayern Munchen a câştigat şi ea, în deplasare, cu Werder Bremen, scor 2-1. Gnabry a reuşit o dublă, întreruptă de golul japonezului Osako.

Alte rezultate: Stuttgart – Augsburg 1-0, Dusseldorf – Mainz 0-1, Hoffenheim – Schalke 1-1, Hannover – Hertha 0-2

Borussia Dortmund este lider, cu 33 de puncte, Monchengladbach cu 26, iar Bayern pe 3, cu 24.