Dinamo, eliminată de Csikszereda din Cupa României

0
433

Universitatea Craiova nu va mai avea ocazia să joace cu Dinamo în sferturile Cupei României, pentru al treilea an la rând, fiindcă echipa lui Mircea Rednic a fost eliminată din optimi de o echipă din Liga a III-a, Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 9-8, la penalty-uri.

Harghitenii au condus cu 2-0, goluri Majzik şi Magyari, dar au fost egalaţi prin dubla lui Nistor. S-a ajuns în prelungiri şi nou-intratul Neicuţescu a marcat pentru oaspeţi, însă când mai erau doar 4 minute fundaşul Istvan Berde a făcut 3-3 şi s-a ajuns la penalty-uri. Acolo, Dinamo a avut 3-2 şi şansa de a face 4-2, dar a ratat Hanca. Totuşi, Grozav îi putea califica pe “câini”, însă scăriţa sa a zburat peste transversală. Ciucanii au revenit şi s-au impus după 9 serii de departajare, chiar dacă arbitrul a dictat repetarea loviturii ratate de Delorge, pe motiv că portarul a ieşit din poartă. Delorge a făcut dreptate ratând încă o dată şi Csikszereda este în sferturile Cupei României, unde s-au mai calificat: Universitatea Craiova, Astra, Viitorul, Hermannstadt, Sepsi şi CFR.