Eşec în Trivale pe mâna lui Radu Vârnă

0
392

După ce a ratat victoria în ultima secundă a timpului iniţial, SCMU Craiova a fost învinsă în over time de la Piteşti, scor 122-112

Tânărul Radu Vârnă a avut open shot de la 3 puncte în ultima secundă a partidei de la Piteşti, la scorul 97-97, dar a ratat, iar în over time Craiova a fost învinsă de formaţia gazdă cu 122-112, pe reprize: 26-23, 25-19, 19-30, 27-25 / 25-15. Tânărul baschetbalist a irosit toate cele patru şanse pe care le-a avut în sfertul 4 din afara semicercului, pasele venind de la Goran Martinic. Muntenegreanul a fost ţinta predilectă a jucătorilor gazdă la aruncările de la distanţă, el neavând nicio astfel de tentativă pe parcursul jocului. Şi totuşi, Martinic a terminat cu cel mai bun indice de eficienţă – 30, după cele 25 de puncte şi 7 assist-uri. Alţi doi jucători ai Craiovei au fost în double double, Samuels, cu 20 de puncte şi 17 recuperări (9 ofensive), şi Aleksandrov, cu 24 de puncte şi 11 mingi prinse (4 în atac).  Craiova a început în forţă partida, conducând cu 10 puncte, dar gazdele au revenit şi până la pauza mare aveau un avantaj de 9 puncte, cu fostul jucător al Energiei Rovinari, Porter Troupe, în zi de graţie. Sfertul trei a fost cel mai bun pentru băieţii lui Rami Hadar, la finalul acestuia scorul fiind 72-70 pentru oaspeţi. Deşi au condus cu 8 puncte când mai erau 5 minute din meci, alb-albaştrii au cedat treptat, pe fondul unor ratări de sub panou şi gazdele au avut avantaj de o posesie în ultimul minut. Deşi se părea că ultimul atac şi aruncarea decisivă va aparţine piteştenilor, la scorul 97-97, craiovenii i-au blocat bine pe Troupe şi Kostoski şi au recuperat mingea, având şansa de a încheia victorioşi. Numai că Radu Vârnă n-a forţat pătrunderea şi a ratat de „afară”. Prelungirile au aparţinut de la un cap la altul formaţiei lui Şapera, care s-a desprins treptat şi doar la 115-112 oaspeţii au mai sperat pentru câteva secunde.

Antrenorul Rami Hadar a folosit jucătorii: Martinic 25 de puncte, Aleksandrov 24, Samuels 20, Paasoja 13, Vârnă 6, Orbeanu 4, Kikos, Berceanu. De partea cealaltă, Hristu Şapera i-a avut în teren pe: Troupe 27, Kostoski 23, Agafonov 22, Russell 15, Nuutinen 13, Corpodean 12, Nicoară 8, Ciotlăuş 2. După 4 meciuri, SCMU Craiova este pe locul 7 în Liga Naţională, cu 6 puncte, din 2 victorii şi 2 înfrângeri, iar duminică joacă în Sala Polivalentă cu Steaua, de la ora 20, în direct la Digisport 4.