Champions League – Chelsea, umilită în Cetatea Eternă

0
357

În Grupa A, Man United a câştigat dintr-un autogol şi un penalty cu Benfica şi este ca şi calificată în optimi. Portarul Benficăi, Svilar, în vârstă de 18 ani, a apărat un penalty executat de Martial în minutul 15, dar apoi şi-a marcat un autogol, după un şut al lui Matic. După ce a pierdut acasă cu Basel, vicecampioana Rusiei, ŢSKA Moscova, şi-a luat revanşa în deplasare, întorcând scorul în repriza secundă şi cele două formaţii au acum şanse egale de calificare.

În Grupa B, PSG şi Bayern au câştigat şi şi-au asigurat calificarea în optimi. Stanciu a fost introdus în minutul 79, când francezii conduceau cu 5-0. Performanţă deosebită pentru fundaşul stânga Kurzawa, care a marcat 3 goluri. Bayern a jucat în capitala Scoţiei fără Lewandowski, Ribery, Neuer, Bernat şi Muller, dar s-a impus.

În Grupa C, Atletico s-a mai împiedicat o dată de Qarabag, chiar pe Wanda Metropolitan, oaspeţii conducând la pauză şi au smuls un punct, chiar dacă au jucat aproape toată repriza secundă în inferioritate numerică. Meciul serii s-a jucat pe Olimpico, unde AS Roma a spulberat-o pe Chelsea, campioana Angliei, marcând 3 goluri şi ratând alte ocazii mari.