Universitatea Craiova, executată de Ludogorets

0
687

În al treilea meci amical din cadrul stagiului de pregătire din Bulgaria, Universitatea Craiova a fost învinsă, la Bansko, cu 2-0 de campioana Bulgariei, Ludogorets Razgrad. Bulgarii s-au distrat pur şi simplu cu echipa lui Neagoe, având o posesie compleşitoare, ocazii cu nemiluita, timp ce Universitatea Craiova a încercat să se apere în propriul careu, trecând sporadic în jumătatea adversă şi nu şi-a creat nicio şansă de a marca.

Caio Vidal Rocha a deschis scorul în minutul 25, iar Matias Tissera a dublat avantajul, după nişte acţiuni în care formaţia din Bănie a fost făcută şah-mat. Pe lângă jocul execrabil şi rezultatul nefavorabil, Universitatea Craiova a suferit o mare pierdere, Alex Mitriţă accidentându-se în prima repriză.

Universitatea Craiova a început în formula: L. Popescu – Borţa, Raul Silva, Badelj, Ndong – Mateiu, Al. Creţu – A. Ivan, M. Danciu, Mitriță – Koljic. Au intrat: Lazar – Vlădoiu, Roguljic, Cîmpanu, Bancu, Găină, Trică, Sala, Căpăţână.

Pentru Ludogorets au fost titulari: Sluga – Plastun, Heister, Russo, Aslak Witry – Goncalves, Cafumano, Gustavo Nonato – Tissera, Vidal, Despodov. Au intrat: Umut Habil, Pedro Henrique, Gonzalo Gordon, Pietrowski, Yordanov, Naressi, Delev, Rai Nascimento.

În precedentele meciuri amicale de la Bansko, Universitatea Craiova a învins formaţia bulgară Botev Plovdiv cu 2-0, goluri Creţu (4) şi Gaşpar (75) şi cu acelaşi scor pe vicecampioana din Kosovo, Drita Gijlan, goluri Creţu (76) şi Roguljic (83). Ultimii adversari ai Universităţii Craiova în cadrul stagiului din Bulgaria, vor fi Lokomotiv Plovdiv, marţi, 4 iulie, şi Slavia Sofia, în ultima zi în Bulgaria pentru olteni, joi, 6 iulie.