COSTA RICA – GRECIA    1-1 (5-3 la 11 metri)

Stadion: Pernambuco – Recife, spectatori: 41.242.

Au marcat: Ruiz 52 / Papastathopoulos 90+1.

Navas – Gamboa (Acosta 77), Duarte, Gonzales, Umana, Diaz – Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero 66), Bolanos (Brenes 83) – Campbell. Selecţioner: Jorge Luis Pinto.

Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Karagounis – Salpingidis (Gekas 69), Maniatis (Katsouranis 78), Samaris (Mitroglou 58), Christodoulopoulos – Samaras. Selecţioner: Fernando Santos.

Cartonaşe galbene: Tejeda 48, Granados 56 (din postura de rezervă), Ruiz 70, Navas 90 / Samaris 36, Manolas 72.

Cartonaş roşu: Duarte – cumul de „galbene” (42., 66).

Arbitru: Benjamin Williams (Australia).

După ce, uluitor, a ieşit prima dintr-o grupă cu Uruguay, Italia şi Anglia, Costa Rica a eliminat, duminică noapte, Grecia, la loviturile de departajare, după un meci pe muchie de cuţit, mergând în premieră în faza “sferturilor”, acolo unde o va întâlni în 5 iulie pe Olanda, care s-a calificat tot după un joc dramatic, în faţa reprezentativei Mexicului (n.r. vezi cronica în ultima pagină a cotidianului nostru).

După o primă repriză extrem de echilibrată, cele două surprize ale fazei optimilor de la CM 2014 au intrat la cabine la egalitate, 0-0. Cea mai mare ocazie a primelor 45 de minute le-a aparţinut elenilor, prin Salpingidis (37), al cărui şut din colţul careului mic a fost blocat cu genunchiul de portarul Keylor Navas, aflat din nou într-o zi de excepţie. Grecii au ţinut mai mult de minge şi au petrecut mai multe minute în jumătatea de teren a caraibienilor, dar şi Joel Campbell & Co. au semănat pericol în preajma careului lui Karnezis, în special la fazele fixe.

Tot grecii au avut de partea lor ocaziile în debutul reprizei secunde, când Samaras a trimis în braţele lui Navas cu o lovitură de cap, la capătul unei centrări dintr-o lovitură liberă de pe stânga.

Gol şi penalty neacordat, dar şi un om mai puţin

Cei care au marcat au fost însă costaricanii. Bryan Ruiz a deschis scorul în minutul 53, cu un şut cu latul, din marginea careului, care l-a ţintuit pe linia porţii pe goalkeeper-ul Karnezis. Trei minute mai târziu, costaricanii au fost privaţi de un penalty, după o minge oprită cu mâna de Torosidis.

Grecia a început să alerge după egalare, iar terenul s-a înclinat către poarta caraibienilor, care au rămas şi în inferioritate numerică, după ceva mai mult de o oră de joc.

În minutul 66, Oscar Duarte a primit al doilea cartonaş galben, iar presiunea europenilor s-a intensificat. A urmat o ploaie de centrări în careul echipei antrenate de Jorge Luis Pinto, dar defensiva costaricană, care până duminică primise un singur gol, şi acela din penalty, cu Uruguay, s-a descurcat exemplar. Însă nu a rezistat până la final.

Specialitatea casei: prelungirile

La fel ca în meciul în care a obţinut biletele pentru optimile de finală (2-1 contra Coastei de Fildeş, Grecia a dat lovitura pe final. Golul i-a aprţinut fundaşului lui Dortmund, Sokratis Papastathopoulos, care a şutat cu pâmântul, peste portarul Navas, după ce acesta respinsese în faţă o minge trimisă de Gekas.

Navas i-a exasperat pe greci

Portarul costarican şi-a dus echipa în prelungiri, scoţând o lovitură de cap a lui Mitroglou, care fusese scăpat din marcaj de fundaşi, la ultima fază!

Europenii au dominat ambele reprize ale prelungirilor, asaltând careul advers, în principal cu mingi înalte, dar fundaşii şi portarul reprezentantei din regiunea CONCACAF au păstrat scorul egal, blocându-i, pe rând, pe Katsouranis (100), Gekas (107), Christodoulopoulos (113), ultimul la capătul unui contraatac 5 contra 2, finalizat cu un şut puternic, dar deloc plasat, respins de Navas. Navas a salvat iarăşi Costa Rica, scoţând cu piciorul, de această dată la un şut cu pământul trimis din apropiere de acelaşi Mitroglou, care putea obţine calificarea elenă la ultima fază (120).

Bătrânul Gekas n-a rezistat presiunii

La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până la a patra serie (goluri Borges, Ruiz, Gonzales şi Campbell, respectiv Mitroglou, Christodoulopoulos şi Holebas), când şutul lui Gekas a fost apărat de Navas, care avea să fie declarat şi omul meciului. Penalty-ul decisiv a fost transformat impecabil de Umana, iar Costa Rica a obinut calificarea mult visată.

Neînvinsă în toate cele 4 meciuri de până acum de la CM 2014, Costa Rica a devenit a doua reprezentativă a zonei CONCACAF în privinţa invincibilităţii la o Cupă Mondială. Lider în acest sens este Mexic, care nu a pierdut în 5 meciuri consecutive în 1986.

Bucurie de nedescris! Peste două milioane de costaricani au ieşit pe străzi

La finele meciului cu Grecia, în capitala San Jose a fost nebunie, dar şi în celalalte oraşe mari din Costa Rica. Aproape jumătate din populaţia ţării (peste 2.000.000 de oameni) a ieşit pe străzi, sărbătorind o performanţă cu adevărat uriaşă.

Îmbrăcaţi în tricouri roşii şi înarmaţi cu steaguri, suporterii au cântat şi au dansat la Fuente de la Hispanidad, locul tradiţional de sărbătorire a victoriilor. Parcursul de până acum al echipei lui Jorge Pinto a amplificat la maximum entuziasmul fanilor, care visează cu ochii deschişi la finală.

“Suntem unde ne-am dorit. Vom ajunge în finală, Costa Rica va deveni campioană anul acesta”, a spus unul dintre suporteri.

4,6 milioane de locuitori are Costa Rica.