Lovitură de teatru la poalele Vezuviului

0
312

Lazio Roma şi-a conservat locul care îi asigură participarea la barajul pentru Liga Campionilor, câştigând cu 4-2 la Napoli, rivala sa. Un stadion întreg –San Paulo- a intrat în erupţie după ce Higuain (min. 55 şi min. 64) adusese egalarea. Napolitanii fuseseră conduşi de Lazio Roma prin realizările lui Parolo (min. 33) şi Candreva (min. 45). Mai mult în minutul 62, Parolo a fost eliminat, ceea ce s-a întâmplat şi cu Ghoulam (min. 70) de la gazde. În zece contra zece, Napoli a forţat. Dar Higuain (min. 76) a ratat desprinderea, irosind un penalty. Putea fi eroul napolitanilor! Nouă minute mai târziu, Omazi (min. 85) şi apoi Klose (min. 90) au spulberat orice iluzie. Graţie acestei victorii, Lazio merge la barajul pentru C1. Rafael Benitez, antrenorul celor de la Napoli, după eşecul din semifinalele Ligii Europei, şi apoi din partida de ieri, cu Lazio Roma, un adevărat „baraj”, merge la Real Madrid, cum se avansează în presa spaniolă, ca să „repare” lucrurile acolo.