Continuă miracolele pentru Ajax

0
470

După ce a eliminat Real Madrid şi Juventus din Champions League, Ajax Amsterdam a făcut un prim pas spre finala competiţiei, după succesul cu 1-0 de la Londra, pe terenul lui Tottenham. VandeBeeck a marcat unicul gol, după un sfert de oră de joc.

Olandezii au dominat startul de joc, profitând şi de absenţele lui Spurs (Kane, Son, Lamela, Winks), iar Vertonghen s-a accidentat în prima repriză. Spurs a echilibrat jocul, dar fără a-şi crea mari ocazii, tot Ajax având o bară, prin Neres, în repriza secundă.

Nu mai puţin de 4 foşti “lăncieri” a avut în teren Pocchettino: Alderweireld, Davinson Sanchez, Vertonghen şi Eriksen. Acest cvartet va reveni pe “Johann Cruyff Arena” peste o săptămână, pentru retur.

Tottenham – Ajax 0-1 (Van de Beek 15)

• Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen (Sissoko 39) – Trippier (Foyth 80), Eriksen, Wanyama, Rose (Davies 79) – Alli, Llorente, Lucas.