Juve câştigă derby-ul cu Milan şi se desprinde de Napoli

0
374

Deşi a avut un meci mai greu, derby-ul cu Milan, Juventus s-a desprins de Napoli în lupta în doi pentru scudetto. “Bătrâna Doamnă” s-a impus cu 3-1 în faţa echipei lui Gattuso, care nu mai pierduse în Serie A de anul trecut. Dybala a deschis scorul cu un şut de la 25 de metri, iar Bonucci a egalat, marcând contra fostei sale echipe în urma unui corner, la care a reluat cu capul dintre Barzagli şi Chiellini. Cuadrado şi Khedira au punctat în ultimele 10 minute şi Juve are acum 4 puncte faţă de Napoli, care s-a împiedicat la Sassuolo, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul, iar Callejon a egalat abia în minutul 81.

Alte rezultate din etapa a 30-a, din săptămâna Paştelui catolic: Genoa – Spal 1-1, Inter – Verona 3-0, Lazio – Benevento 6-2, Cagliari – Torino 0-4, Chievo – Sampdoria 2-1, Atalanta – Udinese 2-0, Bologna – Roma 1-1, Fiorentina – Crotone 2-0.

Clasament: 1. Juventus 78p, 2. Napoli 74p, 3. Roma 60p, 4. Inter 58p, 5. Lazio 57p, 6. AC Milan 50p.