Cupa Asiei: Iran, cu emoţii în sferturi

0
169

S-au încheiat optimile Cupei Asiei, turneu disputat în Qatar, favoritele ajungând în sferturi. Japonia nu a avut emoții cu Bahrain, pe care a învins-o cu 3-1. Doan a deschis scorul în minutul 32, Kubo de la Sociedad a făcut 2-0, iar Ueda a marcat în ambele porţi stabilind scorul final.

În schimb, Iranul, câştigătoare a cometiţiei în 1968, 1972 și 1976, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a elimina Siria, scor 5-3. Starul de la Porto, Mehdi Taremi, a deschis scorul pentru Iran în minutul 34, din penalty, dar tot de la punctul cu var au egalat şi sirienii. În prelungiri, Taremi a fost eliminat şi nu va juca în sfertul cu Japonia.

Programul sferturilor: Tadjikistan – Iordania (vineri, ora 13.30), Australia – Coreea de Sud (vineri, ora 17.30), Iran – Japonia (sâmbătă, ora 13.30), Qatar – Uzbekistan (sâmbătă, ora 17.30).