Victorie la limită contra celor de la LPS Piatra Neamţ – Voleibaliştii craioveni rămân pe val

0
304

Meci anunţat drept facil pentru voleibaliştii de la SCM Craiova în etapa a 10-a a Diviziei A1, contra celor de la LPS Piatra Neamţ, însă băieţii lui Dănuţ Pascu s-au complicat şi la final s-au impus cu emoţii, scor 3-2. Cea mai bine clasată echipă a Băniei în ierarhiile naţionale şi-a luat la preţ de matineu adversarul, în special după startul de meci în care s-a simţit o diferenţă evidentă. Craiovenii au început în forţă, surclasându-şi adversarii în primul set, în care nu au pierdut  decât 10 puncte. În cel de-al doilea s-a simţit deja relaxarea în jocul alb-albaştrilor, care s-au impus abia în prelungiri, scor 27-25. Alb-albaştrii au început să trăiască periculos din setul 3, când, deşi au fost aproape de o victorie scurtă, s-au complicat şi din cauza lipsei de concentrare au cedat tot în prelungiri, scor 24-26. Oaspeţii aveau să împingă meciul în setul decisiv după un al patrulea set câştigat cu 25-22. A fost 15-12 în ultima parte, una care, ajutaţi şi de public, craiovenii au abordat mai serios finalul, deşi la un moment dat au dat senzaţia că ar putea pierde chiar meciul. După 10 etape, SCM Craiova ocupă locul al treilea, la egalitate cu Unirea Dej şi la un punct de liderul Tomis Constanţa. De altfel, formaţia care ocupă primul loc va fi următorul adversar al Ştiinţei, joi după-amiază. În meciul de duminică, Dănuţ Pascu a mizat pe: Bogdan Bratosin, Nicuşor Ghionea, Mihai Dumitrache, Ştefan Romanescu, Laurenţiu Vânătoru, Teodor Milotin şi Vladimir Jovic ca libero, iar pe parcurs au intrat: Filip Todor, Ionuţ Teleleu, Adrian Briscan. „Aşa cum anticipam am avut parte de un meci foarte greu. Noi am fost cei care ne-am făcut singuri probleme. Am avut 2-0 şi am fost la 3 puncte de a cîştiga jocul. Nu trebuie să omitem faptul că am întîlnit o formaţie solidă, arţăgoasă, în faţa căreia ne-am relaxat prematur, lucru care era să ne coste această victorie. Îmi pare extraordinar de rău că am pierdut un punct, pentru că echipa a jucat destul de bine două seturi şi jumatate” a declarat la final Dănuţ Pascu. De partea cealaltă, tehnicianul Dan Gavril a spus: “Îmi pare rău de setul cinci, pentru că am avut avantaj şi ar fi  trebuit să câştigam acest meci. Aproape tot jocul nu am finalizat cum trebuie, însăpe primire, pe organizare de blocaj a fost bine. Primele două seturi au fost câştigate destul de uşor de Craiova, apoi am reuşit să echilibrăm situaţia, însa setul cinci tot pe finalizare l-am pierdut”. Oaspeţii au folosit jucătorii: Purice, Moisa, Iosif, Harbuz, Afloarei, Mocanu, Gavril – libero. Au mai evoluat: Cazacu, Bălan şi Ciupe.