CFR păstrează cad(u)enţa – titlul, din 2 în 2 ani

0
262

Formaţia din Gruia a câştigat campionatul după ce a revenit de la 0-2 şi a învins rivala „U” Cluj

2008, 2010, 2012, anii pari sunt prolifici pentru CFR Cluj, formaţia care a câştigat din nou titlul în România, făcând pauză de un an între cele 3 campionate cucerite. TAS a decis vineri la prânz ca meciul „U” Cluj – CFR să se rejoace de la 0-0, iar în minutul 47 era 2-0 pentru gazde. FC Vaslui şi Steaua sperau, însă Adrian Cristea a fost eliminat, fază în urma căreia Mureşan a redus din handicap. Partida a fost decisă însă în urma unei erori de arbitraj, centralul croat Vucemilovici dictând penalty la căderea în careu a lui Kapetanos. Cadu a transformat lovitura de pedeapsă repetând scenariul din 2008. Atunci, tot cu Andone pe bancă, CFR s-a impus în ultima etapă pe terenul rivalei cu 1-0, golul fiind marcat tot din penalty de căpitanul „feroviarilor”. CFR a repetat o altă revenire memorabilă, cea de acum doi ani de la Severin, când a câştigat cu 3-2 în faţa Ştiinţei, după ce alb-albaştrii au condus cu 2-0. Tot Cadu a fost omul decisiv, cu un penalty transformat pe final după un henţ al lui Iliev, însă clujenii au jucat din prima repriză în inferioritate. „Eu le-am amintit colegilor de acea revenire fantastică de la Craiova când, conduşi cu 2-0, am câştigat cu 3-2. Eram 99 la sută convins că Mircea va gândi că voi schimba colţul, că voi alege o altă execuţie.  Sunt nişte coincidenţe incredibile. Acest titlu e cel mai preţios pentru mine” a declarat Cadu. „Istoria s-a repetat. Am câştigat titlul cu Ando pe bancă şi tot cu un penalty transformat de Cadu. Am spus înaintea partidei despre un penalty. A fost o presimţire, ca un deja-vu”, a afirmat patronul Arpad Paszkany, în timp ce Ioan Andone nu a uitat să-i mulţumească predecesorului său, Jorge Costa, demis după eşecul cu Rapid, 0-5. Este al 5-lea an consecutiv în care titlul merge în provincie. Provincia nu a mai reuşit să câştige mai mult de cinci titluri consecutive din perioada 1922-1928. Atunci, Chinezul Timişoara câştiga de şase ori la rând campionatul, iar un alt titlu a luat calea Braşovului, Colţea reuşind să-l câştige în 1928. Supremaţia provinciei a fost întreruptă în 1929 de Venus Bucureşti, aceeaşi echipă care luase şi ultimul titlul în 1921.