În ultimele 48 de ore, poliţiştii doljeni au depistat mai mulţi conducători auto care se aflau în culpă. unii dintre ei ori n-aveau permis de conducere, ori se aflau la volanul unor autovehicule neînmatriculate, în unele situaţii fiind ambele infracţiuni, sau, într-un caz, şoferul se afla şi sub influenţa substanţelor psihoactive. Nu au lipsit conducătorii auto băuţi.
Polițiștii Biroului Rutier Craiova au oprit, pentru control, pe DN 65 F din Craiova, un autoturism la volanul căruia a fost identificat un bărbat de 31 de ani, din Dăbuleni. “În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că autoturismul condus de bărbat are plăcuțele cu numărul de înmatriculare retrase. De asemenea, polițiștii au constatat că bărbatul are dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice suspendat. Cel în cauză a fost testat cu aparatele alcootest și drugtest, fiind indicat un rezultat negativ în cazul consumului de alcool și un rezultat pozitiv privind posibila prezență a substanțelor psihoactive. Bărbatul a fost condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice. Mostrele biologice vor fi înaintate la IML (Institutul de Medicină Legală), urmând ca în funcție de rezultat să fie dispuse măsuri legale. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat”, a precizat Mihaela Sadoveanu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj .
Depistați la volanul unui autoturism, deși nu dețineau permis de conducere
Polițiștii Secției 10 Poliție Rurală Poiana Mare au oprit, pentru control, pe strada “Dunării”, din comuna Ciupercenii Noi, un autoturism condus de un bărbat de 34 ani, din localitate. În urma verificărilor efectuate de poliţişti, s-a stabilit că bărbatul are dreptul de a conduce vehicule suspendat. De asemenea, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Bechet au depistat un tânăr de 19 de ani, din comuna Gighera, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 55A, în localitatea Ostroveni, deși nu posedă permis de conducere pentru nici o categorie de vehicule. În cauză, polițiștii au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
La volan, în trafic, sub influența alcoolului
Polițiștii Secției 2 Poliție Craiova au oprit, pentru control, pe Bulevardul “Nicolae Romanescu”, din Craiova, un autoturism la volanul căruia a fost identificat un bărbat de 38 de ani, din comuna Țuglui. De asemenea, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Breasta au oprit , pentru control, pe DJ 606, din comuna Seaca de Pădure, un autoturism la volanul căruia a fost identificat un tanăr de 28 de ani, din localitate. “Întrucât cei doi conducători auto emanau halenă alcoolică, au fost testați cu aparatul alcooltest, care a indicat o concentraţie de 1,06 mg/l în cazul bărbatului și 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul tânărului. Cei în cauză au fost conduși la o unitate medicală pentru recoltatea de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei. Mostrele biologice vor fi înaintate la IML, urmând a fi dispuse măsuri legale. “În ultimele 48 de ore, poliţiştii rutieri au constatat 12 infracțiuni la regimul rutier. Recomandăm participanţilor la traficul rutier să respecte regulile de circulaţie și indicaţiile poliţiştilor rutieri aflaţi în teren”, a mai spus Mihaela Sadoveanu.