Liga Naţiunilor: Martin Zubimendi câştigă meciul Spaniei cu Danemarca

0
29

Campioana Europei, cu prea multe absenţe notabile, în efectiv (Dani Carvajal, Niko Williams, Unai Simon, Rodri, Robin Le Normand, Dani Olmo) a reuşit finalmente victoria (1-0), aseară la Murcia, în faţa tenacei reprezentative a Danemarcei. Experimentatul portar danez Kasper Schmeichel a rezistat timp de 79 de minute, dar racheta jucătorului lui Real Sociedad, Martin Zubimendi (pe care l-a vrut Liverpool) considerat al doilea cel mai bun mijlocaş din lume după Rodri, n-a putut fi evitată. A fost nevoie, este adevărat, de o lungă verificare VAR, pentru a controla valabilitatea golului. Însă Schmeichel avusese 5 intervenţii providenţiale, una faţă-în-faţă cu Alvaro Morata. Spania a jucat bine, pe ansamblu, şi cu precădere în repriza secundă. Danemarca, tare ca o stâncă, a făcut lucruri bune în prima repriză, cum spune şi antrenorul Knudsen şi a avut câteva ieşiri în atac periculoase prin Albert Gronbaek, Casper Dolberg şi Pierre Emile Hobjerg.