Handbalistele Craiovei au învins Buzăul

0
53

Echipa feminină de handbal a Craiovei a câştigat meciul disputat azi la prânz în Sala Polivalentă, cu Gloria Buzău, scor 29-25 (12-12), în cadrul etapei a 5-a a Ligii Florilor. Oaspetele au început furibund partida şi au condus cu 4-0, 5-1 şi 7-3, scor de la care fetele lui Ovidiu Mihăilă au început remontada şi, datorită unui parţial de 8-0, aveau avantaj de 4 goluri cu cinci minute înainte de pauză, scor 11-7. Totuşi, la jumătatea meciului, tabela avea să arate egalitate, scor 12-12. Echilibrul s-a păstrat până cu 7 minute înainte de final, când SCM Universitatea Craiova a început desprinderea, de la 24-23 craiovencele marcând de 4 ori consecutiv fără să încaseze şi astfel au dobândit şi ecartul final.

Au jucat pentru SCM Universitatea Craiova: Darly Zoqbi De Paula, Jovana Risovic (portăriţe), Francielle Gomes da Rocha 8 goluri, Zeljka Nikolic 6, Camila Micijevic 6, Dijana Mugosa 3, Valentina Blazevic 2, Asli Iskit Caliskan 2, Katarina Bojicic 1, Maria-Claudia Pascan 1, Aura Teodora Popescu, Orsolya Maria Mozes, Katarina Dzaferovic, Nicoleta Tudorică.

După cinci runde, echipa de handbal a Craiovei este pe locul 7 în Liga Florilor, cu 9 puncte, iar în etapa următoare va juca în deplasare cu una dintre reprezentantele României în Champions League, Rapid Bucureşti, miercuri, 9 octombrie, de la ora 17.30 (în direct la ProArena).