Tricolorii U21 şi U20 au pierdut în deplasare

0
91

Din favorită la calificare la Europenele din 2025, naţionala U21 a României are acum a treia şansă la calificare, după ce a fost învinsă, în deplasare, cu 2-0, de selecţionata Finlandei, în preliminarii. Golurile au fost marcate de Miettinen (22′) şi Liimatta (71′). Jucătorul Craiovei, Ştefan Baiaram, a fost introdus pe teren în minutul 55, într-un meci în care selecţionerul Daniel Pancu a mizat nejustificat în primul 11 pe nu mai puţin de 5 jucători de la Rapid. Echipa a arătat astfel: Sava – Strata, Ignat, Dănuleasă, Borza (Oteliţă 84) – Cirjan (Blănuţă), Vulturar (Perianu 62′), Grameni – R. Pop (Baiaram 55′), L. Munteanu-cpt., Ianis Stoica (Bani 62′). Cu 2 etape înainte de finalul preliminariilor, România este pe locul 3, cu 16 puncte, la 1 punct de Elveţia şi la egalitate cu Finlanda, dar de care este depăşită şi la golaveraj şi la meciurile directe.

Naţionala U20 a României a fost învinsă, în deplasare, cu 2-0, de selecţionata similară a Angliei, în Elite League U20. Au marcat Dane Scarlett (30′) şi Louie Marsh (77′).  Jucătorul Ştiinţei, Ştefan Bană, a fost titular, fiind schimbat în minutul 70. Selecţionerul Costin Curelea a folosit echipa: Lefter (Oncescu 90′) –  Maftei (El Sawy 83′), Paşcalău, Duţu (Tudose 90′), Şuteu –  Jalade (Boţogan 70′), Renţa (Florea 83′), Bană (Dorobanţu 70′), Radaslavescu (Bădescu 45′), Musi (Caragea 70′) – Burnete (Stan 83′).