Uruguay, remiză albă la retragerea lui Suarez

0
43

Uruguay a remizat cu Paraguay, scor 0-0, pe Centenario din Montevideo, în faţa a 60.000 de spectatori, în preliminariile CM 2026, ocazie cu care Luis Suarez s-a retras din naţională, la 37 de ani. El este golgheterul all-time al naţionalei Uruguayului, cu 69 de goluri marcate în 143 de selecţii, dar l-a ratat pe cel cu numărul 70, trimiţând în bară în minutul 18.
Într-un alt meci din preliminariile CM 2026, Brazilia a trecut acasă de Ecuador cu 1-0, gol Rodrygo în minutul 30. Meciul Peru – Columbia s-a încheiat 1-1, goluri: Callens 68, respectiv Luis Diaz 82.
În clasament conduce Argentina, 18 puncte, urmată de Uruguay, 14 puncte, Columbia, 13 puncte, Brazilia, 10 puncte, Venezuela, 9 puncte, Ecuador, 8 puncte, Paraguay, 6 puncte, Bolivia, 6 puncte, Chile, 5 puncte, Peru 3 puncte.