Norvegia – Franţa, eterna finală la handbal feminin

0
235

Vom avea parte de o nouă finală la handbal feminin între Norvegia şi Franţa, de această dată la Olimpiada de la Paris, sâmbătă. Norvegia, campioana europeană, a acces lejer în ultimul act, după ce a învins în semifinale cu scorul de 25-21 echipa Danemarcei. În schimb, Franţa, deţinătoarea titlurilor olimpic şi mondial, a avut mari emoţii cu Suedia, pe care a egalat-o în ultimele secunde ale jocului, scor 25-25, şi de care a dispus în prelungiri cu 31-28. Ca de obicei, selecţionerul Olivier Krumbholz a fost inspirat la ultimul time-out, cu o jumătate de minut înainte de final, comandând un atac 7 la 6 care a avut succes. Tot sâmbătă se va disputa şi meciul pentru bronz între Suedia şi Danemarca.